پروپوزال چیست ؟ | مراحل نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد و دکتری

پروپوزال چیست ؟ | مراحل نوشتن پروپوزال کارشناسی ارشد و دکتری :

کسانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند و درگیر پایان نامه هستند به واژه پروپوزال حتما برخورد کرده اند. تمامی افرادی که قصد ارایه و پایان نامه را دارند باید حتما پروپوزال ارایه دهند. اما واژه پروپوزال به چه معناست و به چه چیزی پروپوزال می گویند؟

پروپوزال چیست ؟

واژه پروپوزال که معادل انگلیسی Proposal می باشد در فرهنگ لغت به معنای پیشنهاد می باشد و معنی طرح اولیه و نقشه کلی می دهد و چون پایان نامه کاری علمی و تحقیقاتی می باشد در نتیجه پروپوزالی که برای آن تنظیم می شود یک پیشنهاد اولیه برای تحقیق و پژوهش شما خواهد بود. می توان به جد گفت که پروپوزال برای هر تحقیق و پژوهشی از ارکان و پایه های اصلی آن به شمار می رود.  اگر بخواهیم مفهوم پروپوزال را برایتان بیشتر باز کنیم باید مثالی برای شما بزنیم. شما هنگامی که معمار یا مهندس هستید و قصد ساخت بنایی را دارید اول نقشه اولیه و ماکتی از آن را تهیه می کنید تا نمایی از ساختار نهایی از بنا به دست آید و بتوانید مشکلات اولیه آن را بفهمید. با این مثال شما به عنوان محقق همان معماری هستید و پروپوزال همان ماکت، نقشه و طرح اولیه پژوهش شما خواهد بود.

خوب است بدانید که پروپوزال برای هر تحقیقی نوشته می شود. می تواند این پژوهش در سطح کشوری و پروژه های تحقیقی بزرگی باشد که معمولا برای جذب سرمایه نوشته شده و به کارفرمایان و حمایت کنننده های مالی ارایه می شوند تا با تحقیق و پژوهش مورد نظر و اهمیت آن اشنا شوند. هنگامی که در دانشگاه نیز قصد ارایه پایان نامه را دارید باید به دانشگاه و هیئت علمی پروپوزال تحقیق خود را ارایه دهید تا در کمیته اساتید دانشکده مورد بررسی قرار گیرد و در صورت تایید شدن شما می توانید کار را بر روی پایان نامه خود آغاز کنید.

امروزه باید حداقل شش ماه قبل از ارایه پایان نامه و شروع تحقیق، پروپورال خود را به دانشگاه ارایه دهید. زمان بررسی و اعلام نتیجه پروپوزال ها در دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد و دیده شده است که بسیاری از دانشجویان زمان کمی را برای نگارش پروپوزال پایان نامه به کار می گیرند و با دقت کمتری این  نقشه راه خود را تنظیم می کنند که می تواند کار اشتباهی باشد. خوب است بدانید که یک پروپوزال خوب و دقیق که بر روی آن کار شده است می تواند تا حد زیادی از سختی ها، چالش ها و اشکالاتی که ممکن است در روند انجام پروژه و تحویل پایان نامه با آن مواجه شوید کم کند زیرا تا 50 درصد اگر پروپوزال را خوب نوشته باشید قبل از شروع تحقیق اشکالات آن را خواهید فهمید و راحت تر می توانید تا آن ها را برطرف کنید چون وقت کافی را این پیش اگاهی به شما خواهد داد.

یک پروپوزال یک پیش نویس است از پایان نامه و تحقیقی که به سبب آن می خواهید انجام دهید. به این دلیل باید کاملا علمی نگاشته شود و براساس فرضیات علمی استوار باشد. پیشینه تحقیق کامل باید در پروپوزال بررسی شود و در نهایت اهداف تحقیق و اهمیت ان در پروپوزال به خوبی باید روشن و مشخص شوند.  ساختار بنیادین و عمومی یک پروپوزال از اجزای زیر تشکیل شده است که در مقاله بعدی هر کدام را به تفصیل توضیح خواهیم داد و در اینجا برای آشنایی بیشتر شما از آن ها نام می بریم.

  •  موضوع و عنوان پژوهش ( Project Title )
  •  توضیح موضوع پژوهش و اهمیت آن ( Importance and Statement of Topic )
  •  ادبیات و پیشینه پژوهش و تحقیق های مرتبط  ( Review of Literature and Relevant Topics)
  •  اهداف و فرضیه های پژوهش  ( Aims and Hypothesizes )
  • روش ها و ابزار های پژوهش  ( Methodology )
  • منابع و مآخذ ( References )

 در مقاله بعدی در مورد ساختار و بخش های مختلف پروپوزال بیشتر صحبت خواهیم کرد.

در نهایت هنگامی که پروپوزال را تهیه کرده  و به تایید استاد راهنما و مشاور خود رسانده و به دانشگاه ارایه می دهید، این پروپوزال در مجمع هیئت علمی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که اشکال خاصی نداشته باشد بعد از چند هفته مورد تایید قرار می گیرد که بعد از دریافت این تاییدیه می توانید کار پژوهش خود را شروع کنید. در مقطع دکتری  مانند دفاع پایان نامه،  جلسه ای تشکیل می شود که باید از پروپوزال خود دفاع کنید که این موضوع در کارشناسی ارشد وجود ندارد و روند تایید طرح تحقیق شما غیرحضوری انجام می گیرد.

آسان مقاله بزرگترین سامانه اکسپت مقاله در ایران

ایزی تز بزرگترین مرکز مشاوره انجام رساله دکتری در ایران

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه

تلفن مشاوره پایان نامه : 09199631325

تلفن مشاوره مقاله : 09353132500

 

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.