چگونه پایان نامه دکتری را سریع‌تر تمام کنیم؟

جولای 08, 2019 (0) نظر , , , , , , , , , , ,

نوشتن بیان مساله

چگونه پایان نامه دکتری را سریع‌تر تمام کنیم؟ | پایان نامه دکتری

چگونه پایان نامه دکتری را سریع‌تر تمام کنیم؟

1. خود را با نگارش آن درگیر کنید – و یاد بگیرید چگونه یک پروپوزال برای فاند بنویسید

پایان نامه دکتری : بعضی‌ها ممکن است بگویند این امر بعد از پایان دکتری مهم‌تر است. گون این حرف را نخورید! یاد گرفتن نگارش یک پروپوزال فاند مانند پایان‌نامه یا مقاله معمولی نیست. با این حال‌ همه انواع پروپوزال (فدرال، ایالتی، نهادها، تجاری/خصوصی، ارتشی) ممکن است به شما موقعیتی برای فاند پژوهش‌‌تان در حال تحصیل دکتری بدهند. و ممکن است اصلا بهترین و جالب‌ترین آیتم رزومه‌تان برای پیدا کردن کاری عالی باشد. به طور مثال، سازمانی که من در آن کار می‌کنم، مجمع علوم پزشکی آزمایشگاهی آمریکا، گرنت‌های پژوهشی برای پژوهش‌های دکتری ارائه می‌دهد. من توانستم بیشتر بودجه پژوهشم را با این موقعیت تامین کنم. بسیاری از دیگر آزانس‌های گرنت فدرال، سازمان‌ها و نهادهای خصوصی موقعیت‌های فاند دارند که به دانشجویان دکتری امکانی برای تامین مالی پژوهششان را می‌دهند؛ مخصوصا اگر شما پژوهشی را انجام می‌دهید که برای اهداف آن نهاد/آژانس مهم است.

2. راهنمایی قوی پیدا کنید

این موضوع خیلی مهم است. آیا این راهنمای می‌تواند استاد راهنمای شما باشد؟ امکان دارد، ولی سعی کنید کسی را پیدا کنید که بتواند به شما بازخورد‌هایی انتقادی و انگیزه برای پروژه بدهد. من این شانس را داشتم که چندین همکارم در دانشگاه مسیر دکتری را در پیش گرفتند. من چند نفر از این «پیشکسوتان دکتری» را پیرامون خودم جمع کردم و آنها توانستند به من کمک کنند تا از معضلاتی که کار من را کندتر می‌کرد جلوگیری کنم. آنها همچنین توانستند مهم‌ترین چیزی که یک دانشجوی دکتری ممکن است نیاز داشته باشند را به من هدیه دهند – فهم درست و بازخوردهای مستمر. سعی کنید فردی را پیدا کنید که می‌داند چگونه به شما را در راه اتمام کار انگیزه بدهد. این فرد می‌تواند یک همکار یا یک استاد قدیمی باشد. با این حال، نباید دوستی باشد که به شما می‌گوید همه چیز خوب است.

3. پوست کلفت باشید و بازخوردهای انتقادی برای آنچه انجام داده‌اید دریافت کنید – انتقاد سازنده

اشکالی ندارد که کمی غصه بخورید (همه ما وقتی می‌فهمیم در سال اول دکتری برنده جایزه نوبل نمی‌شویم کمی غصه می‌خوریم) ولی هر چه زودتر از آن بگذرید و از نظرات بیاموزید. بیشتر اساتید و مشاوران چیزهای زیادی درباره بالا و پایین‌های طراحی پژوهش، نوشتن برای نشریه‌ها و پیدا کردن گرنت دارند. یک مثل قدیمی هست که من همه به دانشجویان و همکارانم می‌گویم: «ما همیشه سخت‌گیرترین معلم را به یاد می‌سپاریم.» – به دلایلی این درست است.

چگونه پایان نامه دکتری را سریع‌تر تمام کنیم؟

4. استاد راهنمای درست را انتخاب کنید

من همیشه به دانشجویان دکتری می‌گویم که بهترین استاد در دانشکده ممکن است بهترین انتخاب نباشد – یا جدیدترین استاد دپارتمان. خودتان تحقیق کنید! آیا آنها با دانشجویان دکتری در وقت درست فارغ‌التحصیل می‌کنند، و آیا آنها در حوزه پژوهشی خود شناخته شده‌اند؟ آیا آنها دانشگاهی‌اند؟

یک راه برای پیدا کردن استادراهنما انجام دادن تحقیق بر روی اینترنت است، یا می‌توانید با دانشجویان فعلی درباره اساتید صحبت کنید. دپارتمان همچنین ممکن است بتواند شما را با دادن اطلاعات آماری اساتید کمک کند. به طور مثال، من اطلاعاتی درباره دوره تمام کردن دانشجویان دکتری با استاد ایکس را به دست آوردم. نظر شخصی من این است که یک استاد تازه‌کار به درد نمی‌خورد که می‌خواهد رزومه جمع کند و یک استاد در حال بازنشسته شدن که دیگر نگران پژوهش نیست هم همینطور. اشکالی ندارد اگر سخت‌گیر باشند، اگر آنها چیزی به شما بیاموزند و شما را از پروسه عبور دهند؛ این چیزی است که اهمیت دارد. مانند بچه‌داری می‌مانند؛ آنها نباید دوستانتان باشند وقتی شما به اولیا نیاز دارید!

مطب پیشنهادی :
مزایای مقاله ISI برای دانشجویان و معیار سنجش مقالات ISI

5. پروژه‌های پژوهشی دوره تحصیلی یا مطالعات مستقل برای نمره را به سمت پایان‌نامه‌تان هدایت دهید

این می‌تواند توصیه شماره یک من باشد. اگر شما می‌توانید بررسی ادبیات یا پروژه‌های اولیه پژوهش را در دوره‌های پیشین خود به سمت آنچه می‌خواهید در دکتری انجام دهید، حتما این کار را بکنید. این قدم در ذخیره زمان در فاز پایان‌نامه دکتری به شما کمک می‌کند. من سه مطالعه مستقل (با اعضای کمیته پایان‌نامه آینده) در نه ساعت ساعت کار دکتری اضافه کردم در حالی که همچنان بیشتر دو فصل اول پایان‌نامه‌ام را به اتمام رساندم.

6. موضوع پایان‌نامه‌ تان را محدود نگه دارید

ممکن است شما بخواهید دنیا را نجات دهید ولی آیا می‌خواهید 10 سال برای دکتری خود وقت بگذارید؟ شما بعد از دکتری زمان برای نجات دنیا خواهید داشت. اگر می‌خواهید جایزه نوبل ببرید در حالی که بر روی پایان‌نامه خود کار می‌کنید، خدا قوت، ولی برای یک تعهد طولانی آماده باشد. این خیلی مهم است.

یک موضوع محدود ممکن است به نظر بیاید که شما داده‌ کافی یا حرفی برای گفتن نخواهید داشت. ولی هر چه من بیشتر پژوهش انجام می‌دهد، بیشتر به ارزش یک طرح پژوهشی قوی و محدود پی می‌برم. با پژوهشگران فعال در حوزه علاقه‌ اصلی‌تان آشنا شوید و درباره «نیاز» پژوهش به بحث و گفتگو بپردازید. آیا چیزی از پژوهش شما کم است؟ آیا سوالات پژوهشی یا فرضیه‌های که پرسیده‌ شده‌اند نیاز به پاسخ دارند؟ اینها راه‌های عالی برای محدود کردن موضوع و متناسب کردن آن برای انتشار است.

7. دلیلی وجود دارد که 50 درصد دانشجویان دکتری در اتمام پایان‌نامه خود تاخیر دارند

پشت‌کار و تمام کردن کار، به نظر من، دو ویژگی مهم هستند که یک فرد بعد از اتمام کلاس‌های نیاز دارد. من به دو فرزندم هم می‌گویم، اشکالی ندارد اگر شکست بخورید ولی نباید کار بکشید. اهداف و برنامه‌ای برای پایان‌نامه‌تان داشته باشد و به آن عمل کنید. من با استاد راهنمایم هر سه هفته یک بار ملاقات می‌کردن و کارم را در یک سال و نیم به پایان رساندم. این کار شدنی است! خودتان یا استاد راهنمایتان را زیر سیبیلی رد نکنید. برای دیدار در زمان مشخص وقت بگذارید. من معمولا به استاد راهنمایم این قول را می‌دادم که بخشی از یک فصل را تا پیش از دیدار بعدی آماده می‌کنم.

و استاد راهنمایتان را با ایمیل کردن صفحات برای ویرایش در شب قبل تنها نگذارید. همیشه مطمئن شوید که به آنها حداقل یک هفته برای بررسی کارتان تا زمان معوق شده وقت می‌دهید. آنها نیز سرشان خیلی شلوغ است و اگر آنها زمان کافی برای ویرایش صفحات کار شما داشته باشند، کارایی بیشتری خواهد داشت. هر قدمی که برمی‌دارید را جشن بگیرید تا حس کنید که در حالی پیشروی هستید.

چگونه پایان نامه دکتری را سریع‌تر تمام کنیم؟

8. تنها بر روی قدم یا مانع بعدی تمرکز کنید

این می‌تواند خیلی سخت باشد – نگران نبودن درباره تمام روند پایان‌نامه. خیلی راحت است که با کوهی از لیست‌ کارها فلج شد. هدف، برنامه و تمرکزتان را بر آنچه دقیقا روبروی شما قرار دارند تنظیم کنید. معمولا اولین قدم شکل دادن کمیته با استاد راهنما است. آن را انجام دهید و جشن بگیرید. سپس به سمت قدم بعدی حرکت کنید و بعد قدم بعدی:

  • پروپوزال/ طراحی پژوهش
  • تاییده هیئت بررسی سازمانی
  • مطالعه اولیه
  • جمع‌آوری داده‌ها
  • تحلیل
  • نوشتن، نوشتن، نوشتن با یک پروپوزال و برنامه
  • دفاع
  • پایان
مطب پیشنهادی :
ایمپکت فاکتور مجلات داخلی را چگونه پیدا کنیم؟

 

9. یک همکار پژوهش کمی (یا کیفی) قوی که به شما در طراحی پژوهش کمک می‌کند پیدا کنی

این یک تصمیم حیاتی است، و انجام به هنگام و درست آن باعث می‌شود پایان‌نامه شما بر روی قفسه کتابخانه خاک نخورد. تجربه من نشان داده که بیشتر پایان‌نامه‌ها ضعیف نگارش شده یا بی‌معنا به دلیل طراحی پژوهش غلط شکل گرفته‌اند. اگر دانشگاه شما یک فرد مطمئن برای طراحی پژوهش کمی دارد، به او رجوع کنید. ولی اگر پژوهش ما کیفی است، به آن فرد را برای کمیته خود یا برای راهنمایی رجوع نکنید.

اگر شما در نظر دارید از رویکر جند روشی استفاده کنید، بد نیست از آن استفاده کنید. من دوست خوبی دارم که پژوهشگر کمی متخصصی است که جوایز متعددی برای پروژه‌هایی در رشته‌های مختلف برده است. او همیشه می‌گوید که بزرگترین ضعف پایان‌نامه‌ها، طراحی ضعیف است. این یک مشکل ملی است پس آن را نادیده نگیرید. اگر نیاز به کمک دارید آن را درخواست کنید. پایان‌نامه‌تان را از ابتدا درست بنا کنید. این کار نه تنها به شما کمک می‌کند که کار را به پایان برسانید، بلکه باعث می‌شود کارتان برای چاپ مرتبط باشد.

10.  برای کارتان تبلیغ کنید و با دیگران صحبت کنید

این توصیه ممکن است به نظر برای پایان‌نامه غیر مرتبط بیاید. با این حال، من می‌گویم که شما باید این کار را نه تنها در دانشگاه بلکه در نشست‌ها، سازمان‌های حرفه‌ای برای پرزنتیشن‌های دانشجویات دکتری، همکاران در حوزه پژوهشی شما و دیگر راه‌ها برای تبلیغ کارتان استفاده کنید. قطعا، در دنیای امروز این امر در یک بلاگ خوب نیز امکان پذیر باشد. ممکن است با این کار بتوانید به یک هیئت علمی قوی برای پژوهشتان بربخورید که با رفتن به بخش‌های پایانی تکمیل پایان‌نامه‌تان به یک موقعیت شغلی منجر شود.

 

 

آسان مقاله بزرگترین سامانه اکسپت مقاله در ایران

ایزی تز بزرگترین مرکز مشاوره انجام رساله دکتری در ایران

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه

تلفن مشاوره پایان نامه : 09199631325

تلفن مشاوره مقاله : 09353132500

 

 

 

 

نظر (0)نظر ارسال کنید

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.