اصطلاحات عامیانه و نقش بافت اجتماعی در ترجمه

سپتامبر 09, 2019 (0) نظر

اصطلاحات عامیانه و نقش بافت اجتماعی در ترجمه

اصطلاحات عامیانه و نقش بافت اجتماعی در ترجمه

تاثیری که یک اصطلاح عامیانه در ترجمه دارد بسیار زیاد است اصطلاحاتی که در اقوام مختلف دیده میشود و هر بافت اجتماعی معنی لغوی آن را قابل فهم میکند مانند اصطلاحات عامیانه محلی slang .فرهنگ اجتماعی و جایگاه آن ها در گروه های مختلف میشود .

اصطلاحات عامیانه

عبارت هایی هستند که واقعا مفهوم خاصی را در ترجمه بیان نمیکنند مانند bee’s knees  این جلمه واقا دارای مفهوم مشخصی نیست  و نمیتواند منظور را برساند ، زانوان زنبور عسل اصطلاحی که از سال 1797 رایج شده است و هیچ ارتباطی به زانوان زنبور عسل ندارد ! میتوان گفت که این عبارت در هیچ سند مکتوبی نوشته نمیشده و دیده نشده است و میتوان گفت یکی از هزاران اصطلاح های عامیانه است که میتواند در ترجمه تاثیر بگذارد از همین رو کار کردن روی فرهنگ یک کشور و فهمیدن فرهنگ ها میتواند در ترجمه بهبود ایجاد کند .

نقش عبارات و اصطلاحات

عبارت bee’s knees یکی از عبارت هایی بوده است که روزنامه Ohio newspaper The Newark Advocate در سال 1992 اقدام به استفاده از آن ها کرده است که هیچ جایگاه رسمی نداشته است . این روزنامه با درخواست از عامه مردم به دنبال پیدا کردن معنای مناسب و قابل درج در کتب نوشتاری بود. این اقدام موجب توجه بیشتر به اصطلاحات عامیانه در قشر فرهنگی جامعه شد.

مطب پیشنهادی :
موضوع پروژه کارشناسی ارشد زمین شناسی

با توجه به این که اصطلاحات در ترجمه نقش بسزایی دارد باید این را دانست که آشنایی با بافت اجتماعی و اصطلاحات عامیانه برای هر مترجم با تجربه ای ضروری است. آیا با ترجمه لغت به لغت می توان مفهوم مشخصی برای این عبارات پیدا کرد؟

  • the monkey’s eyebrows
  • the kipper’s knickers
  • the cat’s pyjamas
  • the snake’ships

تنش در زبان فقط به اصطلاحات خیابانی بر نمیگردد  واژه ها در فرهنگ های مختلف می توانند باسوء تفاهم برداشت شوند. برای مثال کلمه صبحانه، ناهار و یا شام در فرهنگ های گوناگون، زمان متفاوتی دارند. وعده غذایی شام در برخی از مناطق همان وعده غذایی عصر می باشد و در برخی دیگر غذایی است که بسیار دیرتر خورده می شود.

مطب پیشنهادی :
نوشتن مقاله در کوتاهترین زمان با آسان مقاله

 

 

 

آسان مقاله بزرگترین سامانه اکسپت مقاله در ایران

ایزی تز بزرگترین مرکز مشاوره انجام رساله دکتری در ایران

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه

تلفن مشاوره پایان نامه : 09199631325

تلفن مشاوره مقاله : 09353132500

 

 

 

 

نظر (0)نظر ارسال کنید

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.