انواع مقالات علمی

سپتامبر 09, 2019 (0) نظر , , , , , , , , ,

انواع مقالات علمی

انواع مقالات علمی

مقاله چیست؟

دایره المعارف بریتانیکا مقاله را انشایی با حجم متوسط می‌داند که در باب موضوعی مشخص به روشنی و وضوح بحث می‌کند و حدود آن توسط نویسنده مشخص می‌شود. در اصطلاح علمی مقاله نگارشی آکادمیک است که نتایج پژوهش‌های علمی محققین در حوزه‌ای خاص را بیان می‌کند. مقاله با هدف بررسی و تحقیق پیرامون موضوعی مشخص در حوزه علمی، ادبی، اجتماعی، اخلاقی و دیگر مسائل نوشته شده و سعی در اثبات و یا نفی موضوع دارد.

انواع مقاله

مقاله گستره و فراوانی بسیاری دارد و شامل طیف وسیعی از نوشته‌هاست. با این همه می‌توان مقاله را به دو نوع متفاوت تقسیم بندی کرد

الف- مقاله‌ی علمی- تحقیقی

لازم به ذکر است که همه مقالات بر پایه بررسی و تحقیق بنا می‌شود ولی در این تقسیم بندی منظور از مقاله علمی در واقع مقاله علمی و تحقیقاتی است. چنانچه پس از تحقیق و بررسی با اصول علمی، از فرضیه‌ای نتیجه گیری شود و آخرین نتایج به دست آمده از پژوهش علمی به صورت نوشتار مورد بحث و بررسی قرار گیرد، مقاله تحقیقی نوشته شده. این گونه مقالات توسط افراد متخصص به تحریر در می‌آید و اغلب پس از کشف تازه و نتیجه تحقیق جدید، پژوهشگر نتیجه تحقیق خود را در قالب یک مقاله چاپ و انتشار می‌دهد. مقالات علمی ترویجی، مقاله پژوهشی، مقالات مروری، کنفرانسی، مقالات ISI، از انواع مقالات علمی تحقیقی می‌باشند.

مطب پیشنهادی :
انجام مقاله ISC مدیریت پروژه | انجام نگارش پذیرش و چاپ مقاله ISC رشته مدیریت پروژه

ب- مقاله‌ی اجتماعی- انتقادی

این نوع از مقالات در رابطه با موضوعات اجتماعی و مسائلی که با جامعه مرتبط است تهیه می‌شوند. در زندگی اجتماعی، مشکلات، تضادها، تبعیض‌ها، بی عدالتی‌ها و ناهمواری‌هایی به وجود می‌آید که به مقتضای تربیت در خانواده، شغل، میزان تحصیلات و مواردی از این قبیل متفاوت است. مقاله‌های اجتماعی می‌توانند به موضوع‌های علمی، ادبی و یا تاریخی ارتباط پیدا کنند که با روش مشاهده و تجربه و یا مطالعه نتیجه حاصل می‌شود. مقاله اجتماعی گاهی با لحنی انتقادآمیز و کنایه دار همراه است و از عادات غلط اجتماعی، مسائل اخلاقی مرسوم، شیوه‌های ناصواب می‌گوید، دردها و نقاط ضعف را نشان می‌دهد.

مطب پیشنهادی :
قیمت پروژه های شبیه سازی با ns-3

 

 

 

آسان مقاله بزرگترین سامانه اکسپت مقاله در ایران

ایزی تز بزرگترین مرکز مشاوره انجام رساله دکتری در ایران

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه

تلفن مشاوره پایان نامه : 09199631325

تلفن مشاوره مقاله : 09353132500

 

 

 

 

نظر (0)نظر ارسال کنید

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.