رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2018

جولای 08, 2019 (0) نظر , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2018

رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2018

یکی از موسساتی که هرساله رتبه بندی دانشگاه های جهان را ارائه می دهد موسسه ی QS است. شاید برای شما سوال باشد که رتبه بندی دانشگاه ها به چه طریق صورت می گیرد و معیارهای ارزیابی چه خواهد بود. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم:

سیستم رتبه بندی QS از 6 معیار اصلی تشکیل شده است:

 

1. اعتبار و اشتهار علمی و آکادمیک دانشگاه (با اهمیت 40% وزنی)

بالاترین وزن در معیارهای 6 گانه ی ارزیابی به این مورد اختصاص داده می شود. مجموعه ی QS بر اساس نظرات بیش از 80000 نفر که در حوزه ی تحصیلات تکمیلی در بخش هایی مانند تدریس و پژوهش فعال هستند این ارزیابی را صورت داده است. این بزرگترین جامعه ی آماری هست که بر اساس آن ارزیابی معیارها و رتبه بندی دانشگاه ها صورت گرفته است.

2. اعتبار و اشتهار کارفرمایان (با اهمیت 10% وزنی)

هر دانشگاه بر اساس سطح آموزشی و فنی خود می تواند دانشجوها را آماده کند تا بعد از تحصیل بتوانند در بازار کار به کار گرفته شوند. این معیار معرف این قضیه خواهد بود که هر دانشگاه چه مقدار در ایجاد بازار کار برای دانشجویان موفق خواهد بود و کارفرمایان به استخدام دانشجویان از چه دانشگاه هایی رغبت بیشتری دارند. جامعه ی آماری در این بخش بیش از 40000 نفر از کارفرمایان و شرکت هایی هستند که نیروی کار خود را از دانشگاه ها استخدام می کنند. از کارفرمایان پرسیده شده است که دانشگاه ها و موسسات آموزشی تا چه حد منبع خوبی برای تحویل نیروی کار رقابتی، خلاق و موثر هستند.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
انجام مقاله ISC تربیت بدنی | انجام نگارش پذیرش و چاپ مقاله ISC رشته تربیت بدنی

3. نسبت دانشکده به دانشجو (با اهمیت 20% وزنی)

از دید دانشجویان کیفیت تدریس اساتید یکی از مهمترین عوامل برای مقایسه کیفیت دانشگاه ها می باشد. سنجش کیفیت تدریس اساتید پارامتر سختی برای ارزیابی است! اما می توان عامل نسبت استاد به دانشجو را به عنوان یک معیار خوب انتخاب کرد. این عامل از این نظر مهم است که نشان می دهد هر دانشگاه می تواند هر دانشجو را با تعداد بالاتری از اساتید و مربی در ارتباط قرار دهد که در نهایت به بالا رفتن کیفیت آموزشی می انجامد

4. میزان استناد به ازای هر دانشکده (با اهمیت 20% وزنی)

در مورد قبلی به اهمیت تدریس و اساتید اشاره شد. در این مورد یک پارامتر دیگر که مربوط به پژوهش و تحقیق است بررسی می شود. نحوه ی محاسبه ی این معیار به این طریق است که میزان استناد (رفرنس داده شدن) به مقالاتی که توسط دانشگاه تولید می شود در یک بازه ی 5 ساله تقسیم بر تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه یا موسسه ی آموزشی می شود.

نکته ای که قابل ذکر است این است که حوزه های مختلف علمی دارای مکانیزم ها و فرهنگ های متفاوتی برای پذیرش و چاپ مقالات هستند. برای مثال در سال 2015 نیمی از مقالات چاپ شده در سال مربوط به علوم زیستی بوده اند. در نتیجه برای در نظر گرفتن این تفاوت، نرمال سازی روی اعداد صورت گرفته است. یعنی برای مثال مقاله ای که در فلسفه چاپ می شود در مقایسه با مقاله ای که در فیزیولوژی چاپ می شود به طریق متفاوتی ارزیابی و محاسبه می شود.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
مجلات ISC رشته پزشکی و سلامت و لیست مجلات ISC رشته های پزشکی و سلامت

برای ارزیابی و محاسبه از دیتابیس استنادات پایگاه اسکوپوس (Scopus) استفاده می شود. در سال 2018 مجموعه ی QS بیش از 66 میلیون استناد و رفرنس به مقالات را در قالب 13 میلیون مقاله ارزیابی و بررسی کرد در حالیکه خود استنادی (استناد و رفرنس دادن یک استاد به مقالات قبلی خود) از این ارزیابی حذف شده است.

5. نسبت دانشکده های بین المللی  (با اهمیت 5% وزنی)

و

6. نسبت دانشجوهای بین المللی (با اهمیت 5% وزنی)

یکی از بزرگترین ویژگی های یک دانشگاه بین المللی خوب، جذابیت برای دانشجویان بین المللی است به طوری که دانشجویان از سراسر دنیا تمایل داشته باشند به یک دانشگاه خاص بپیوندند که بیانگر وجهه ی معتبر بین المللی آن دانشگاه است. علاوه بر این یک محیط و فضای چند ملیتی بین پرسنل، کارکنان، اساتید و دانشجویان بوجود می آورد که انتقال سواد، دانش، تجربه و طرز تفکرات را تسهیل می کند. مجموعه ی QS از این فرآیند به جهانی شدن آگاهی دانشجویان و حس دلسوزی و علاقه مندی جهانی نام می برد که چنین فضایی منجر به افزایش مهارت های نرم (Soft Skill) دانشجویان می انجامد. این معیار بسیار برای کارفرمایان و شرکت هایی که تمایل به استخدام نیرو دارند جذاب است. شما ترجیح می دهید یک دانشجو با سازگاری و آگاهی و تفکرات جهانی را استخدام کنید یا یک دانشجو با تفکر بسته، محلی و سنتی؟؟

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
انجام مقاله ISC پلیمر | انجام نگارش پذیرش و چاپ مقاله ISC رشته پلیمر

 

 

آسان مقاله بزرگترین سامانه اکسپت مقاله در ایران

ایزی تز بزرگترین مرکز مشاوره انجام رساله دکتری در ایران

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه

تلفن مشاوره پایان نامه : 09199631325

تلفن مشاوره مقاله : 09353132500

 

 

 

 

نظر (0)

پیام بگذارید

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.