مجله  PUBMED چیست؟ | مجلات pubmed ایرانی چیست ؟

دسامبر 25, 2020 (0) نظر , ,

مجله PUBMED چیست؟ | مجلات pubmed ایرانی چیست ؟

مجله PUBMED چیست؟ | مجلات pubmed ایرانی چیست ؟

مجله PUBMED چیست؟ | مجلات pubmed ایرانی چیست ؟:

مقاله نوشتن به یکی از دغدغه های دانشجویان و دانشگاهیان تبدیل شده است زیرا داشتن مقاله تاثیر بزرگی در رزومه تحصیلی و هر چه قوی تر کردن آن دارد و می تواند در جایگاه علمی فرد تاثیر داشته باشد. اما اینکه مقاله شما در کجا چاپ بشود شاید اهمیت بالاتری داشته باشد زیرا اعتبار علمی یک مقاله علاوه بر موضوعی که  دارد به مجله و نشری است که در آن به چاپ رسیده است.

مجله  PUBMED چیست؟

در حال حاضر 4 پایگاه مهم وجود دارد که به ایندکس کردن مجلات علمی دنیا مشغول هستند و مجلات آن ها از اعتبار بالایی در محیط های علمی و آکادمیک برخوردار می باشند. سه پایگاه ISI، ISC و اسکوپوس در زمینه های مختلف علمی فعال هستند اما پایگاه چهارم که مورد بحث این مقاله ما نیز هست پایگاه PUBMED می باشد که به صورت تخصصی تر در حوزه پزشکی و پیراپزشکی فعالیت کرده و مجلات را رتبه بندی می کند.

کتابخانه ملی پزشکی آمریکا که به اختصار NLM خوانده می شود بزرگترین کتابخانه پزشکی دنیا محسوب می شود و از سال 1879 کلیه متن ها و نشریات منتشر شده در سرتاسر دنیا را درر زمینه پزشکی و پیراپزشکی ذخیره کرده و در اختیار کاربران قرار می دهد.
اصلی‌ترین پایگاه داده پاب‌مِد، مدلاین نام دارد که مهمترین و معروفترین پایگاه داده اطلاعات کتاب‌شناختی مقالات زیست-پزشکی است و به همین دلیل در برخی موارد دو واژه پاب‌مِد و مدلاین به جای یکدیگر بکار میروند. علاوه بر مدلاین پایگاه‌های داده دیگری هم از طریق این موتور جستجو قابل دسترس هستند. تا تاریخ ۱۱ جولای ۲۰۱۷ پاب‌مِد دسترسی به بیش از ۲۸ میلیون رکورد اطلاعاتی مربوط به سالهای ۱۹۶۶ به بعد را فراهم می‌کرد که قدیمی‌ترین آن‌ها به سال ۱۸۶۵ بازمی‌گردد. پاب‌مِد به هر رکورد نمایه شده در پایگاه دادگانش یک شناسه یکتای هشت رقمی اختصاص می‌دهد که به نام شناسه پاب‌مِد (PubMed Identifier – PMID) شناخته می‌شود.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
پرسشنامه و نکات کاربردی آن در پایان نامه

امروزه بیش از 24 میلیون رکورد کتابشناسی در پایگاه پابمد وجود دارد و این پایگاه با معیارهای دقیق علمی و استانداردهای بالای خود مجلات حوزه فعالیت خود را در سرتاسر جهان رصد می کند و در صورت تایید علمی شدن، اطلاعات کتابشناسی آنها را نمایه می کند. امروزه بیش از 6 هزار مجله علمی معتبر در این پایگاه ایندکس شده اند.

مجله ای که در این پایگاه نمایه شده است به مجله  PUBMEDمعروف هستند و مقالاتی که در این نوع از مجلات به چاپ برسند از اعتبار علمی و آکادمیک بالایی در مجامع علمی دنیا برخوردار هستند. دلیل آن هم نظارت دقیق و علمی با استانداردهای علمی بالای این پایگاه بر روی مجلاتی است که معرفی و ایندکس می کند.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
چرا باید مقاله علمی ارائه کنیم؟

انواع جستجو در پابمد PUBMED:

جستجوی ساده:

جستجوی ساده در پاب‌مِد با وارد کردن واژگان کلیدی مربوط به موضوع مورد نظر در پنجرهٔ جستجو صورت می‌گیرد. لیست نتایج جستجو به صورت پیش‌فرض بر پایه تاریخ ورود به پایگاه داده از جدیدترین به قدیمی‌ترین مرتب می‌شوند که این ترتیب نمایش می‌تواند با توجه به نیاز به کاربر تغییر یابد. یک ویژگی یکتای این موتور جستجو مرتب کردن نتایج جستجو بر پایه نویسنده آخر است که در سایر موتورهای جستجوی علمی دیده نمی شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های پاب‌مِد بهره‌گیری از واژگان کنترل شده سرفصل موضوعی پزشکی یا مش (Medical Subject Heading – MeSH) می‌باشد. این ویژگی به کاربران کمک می‌کند تا مقالاتی که مرتبط با موضوع مورد جستجو می‌باشند ولی از واژگان کلیدی متفاوتی استفاده کرده اند را بتوانند پیدا کنند. یک ویژگی بسیار مهم دیگر پاب‌مِد نگاشت خودکار واژگان کلیدی (Auto Term Mapping) می‌باشد بدین صورت که اگر برای واژگان کلیدی وارد شده فیلد جستجوی خاصی مشخص نشده باشد واژگان کلیدی وارد شده طی یک فرایندی به فیلد‌های جستجوی مناسبی نگاشته (Mapped) می‌شوند و نتایج آن‌ها با هم ترکیب می‌شوند.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
اصطلاحات عامیانه و نقش بافت اجتماعی در ترجمه

 جستجوی پیشرفته:

در جستجوی پیشرفته امکانات گوناگونی برای انتخاب فیلدهای مورد نظر همچون عنوان مقاله، نام نویسنده، نام ژورنال و تاریخ انتشار برای جستجو در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

 

 

 

آسان مقاله بزرگترین سامانه اکسپت مقاله در ایران

ایزی تز بزرگترین مرکز مشاوره انجام رساله دکتری در ایران

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه

تلفن مشاوره پایان نامه : 09199631325

تلفن مشاوره مقاله : 09353132500

 

 

نظر (0)

پیام بگذارید

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.