ملاک انتخاب ژورنال چیست و ملاک انتخاب ژورنال های معتبر isi

دسامبر 10, 2020 (0) نظر , , , , ,

ملاک انتخاب ژورنال چیست و ملاک انتخاب ژورنال های معتبر isi

ملاک انتخاب ژورنال چیست و ملاک انتخاب ژورنال های معتبر isi

ملاک انتخاب ژورنال چیست و ملاک انتخاب ژورنال های معتبر isi :


برای آنکه مجله ای در لیست مجلات ISI قرار بگیرد بایستی معیارهای تعین شده در سایت تامسون رویترز را داشته باشد.


1 – موضو ع یا اسکوپ مجله:

هر مجله یا نشریه علمی، در یک حیطه یا زمینه پژوهشی خاصی برای مثال برق، معماری یا پزشکیفعالیت می کند. حتی در میان موضوعات پطشکی نیز باز مجلات تخصصی عمل می کنند، مثلا درخصوص سرطان، بیماری های قلبی عروقی و … . برای اینکه بدانید مجله یا ژورنال انتخابی شما در چه زمینه ای فعالیت می کند بایستی به سایت ژورنال مراجعه و گستره موضوعی که آن را بررسی نمایید و در صورتی که مقاله شما با موضوعات ژورنال مرتبط باشد اقدام به ارسال مقاله خود نمایید. باید مد نظر داشته باشید که هر چه ژورنال مورد نظر تخصصی‌تر باشد احتمال پذیرفتن مقاله دشوارتر است. مثلا اگر یک مجله در زمینه سرطان فعالیت می‌کند، داورانی که برای بررسی مقالات انتخاب می شوند، در زمینه مطالعات سرطان تخصص دارند و اگر مقاله ای با موضوع بیماری قلبی برای این مجله ارسال شود، در همان ابتدای امر به دلیل عدم تناسب موضوعی از سوی سردبیر رد خواهد شد.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
قیمت پروپوزال و پایان نامه برق ارشد و دکتری در سال 1403

۲- ایندکس شدن مجله:

 مجله ای که برای چاپ مقاله انتخاب می کنید، بایستی توجه نمایید که حتما در لیست مجلات معتبر ISI ، مجلات اسکوپوس، پاب مد یا ISC قرار داشته باشد. شما باید ملاک خود را مشخص کنید که مجله در کجا ایندکس شود.

۳- ضریب تأثیر (IF):

اگر قصد چاپ مقاله خود را در ژورنال های معتبر ISI چاپ کنید باید ببینید ژورنال چه ضریب تأثیری دارد. اگر مقاله شما قوی است از ژورنال های با ضریب تأثیر بالا استفاده کنید و در غیر این صورت ژورنال بدون ضریب تأثیر یا با ضریب تأثیر پایین را انتخاب کنید.

۴- تعداد چاپ شده در سال:

برخی ژورنال ها ۱ یا ۲ بار در سال چاپ می‌شوند در حالی که برخی دیگر ۴ بار یا ۶ بار و حتی گاهی اوقات ۱۲ بار و بیشتر. هر چه ژورنالی شماره‌های بیشتری در سال چاپ کند احتمال پذیرش بیشتر و زمان بررسی مقاله شما کمتر خواهد بود.

۵- نرخ رد مقالات:

هر ژورنالی  میزان مشخصی از نرخ رد مقالات را دارد. برای مثال برخی ژورنال ها ۹۰ درصد مقالات ارسالی را رد می‌کنند و برخی دیگر ۳۰ درصد را. هر چه میزان نرخ رد مقالات کمتر باشد احتمال پذیرش مقاله شما در آن ژورنال ها بیشتر است.

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
موضوع پروژه کارشناسی ارشد زمین شناسی

۶- اعضای هیئت داوران ژورنال :

ژورنال هایی که از هیئت داوران سرشناس استفاده می‌کنند به احتمال بیشتر کار شما را از جنبه علمی مورد توجه قرار خواهند داد و نه سایر جنبه‌ها. علاوه بر این حتی اکر مقاله شما رد شود چیزهای بسیاری از این هیئت داوران خواهید آموخت. فراموش نکنید که حتی در ژورنال های ISI نیز آشنا بودن با هیئت داوران و سفارش اساتید در پذیرش مقاله نقش دارد.

۷- مشخص بودن فرایند داوری:

برخی ژورنال ها بر طبق یک برنامه زمانی منظم مقالات را داوری و تایید یا رد شدن آن را به شما اطلاع می‌دهند. اما برخی مجلات نظم مشخصی ندارند و گاهاً مقاله شما ماهها در دست داوران قرار دارد و سبب اتلاف وقت شما می‌شوند.

۸- قرار نداشتن در لیست ژورنال های نامعتبر:

قبل از ارسال مقاله به یک ژورنال ISI ابتدا لیست ژورنال های نامعتبر(Blacklist) وزارت علوم و وزارت بهداشت را مطالعه کرده و از نبودن نام ژورنال مورد نظرتان در این لیست مطمئن شوید.

نتیجه نهایی در رابطه با انتخاب ژورنال های معتبر ISI

با توجه به آنچه در بالا گفته شد و همچنین توجه به نکات دیگری در رابطه با کیفیت ژورنال ها، شما می‌توانید یک ژورنال ISI مناسب برای چاپ مقاله خود انتخاب نمایید. فراموش نکنید که کار علمی شما که ماهها بر روی آن زحمت کشیده‌اید در این مرحله به ثمر می‌نشیند، بنابراین در انتخاب ژورنال ISI عجله نکرده و با دقت عمل نمایید

مطالب پیشنهادی با استاد علی کیان پور :
انجام پایان نامه داروسازی | مشاوره آموزش پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری داروسازی

 

 

 

آسان مقاله بزرگترین سامانه اکسپت مقاله در ایران

ایزی تز بزرگترین مرکز مشاوره انجام رساله دکتری در ایران

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه

تلفن مشاوره پایان نامه : 09199631325

تلفن مشاوره مقاله : 09353132500

 

 

نظر (0)

پیام بگذارید

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.