چگونه یک مقاله پژوهشی اصیل بنویسیم؟

سپتامبر 09, 2019 (0) نظر , , , , , , , , , , , ,

چگونه یک مقاله پژوهشی اصیل بنویسیم؟

چگونه یک مقاله پژوهشی اصیل بنویسیم؟

مجلات انواع مختلفی از مقالات را منتشر می­کنند؛ با این حال، شاید با ارزش‌­ترین نشریات مقالات پژوهشی اصیل (Original Article) هستند. مقالات پژوهشی اصیل منابع اولیه نوشته­‌های علمی هستند و یک بررسی اصیل را ارائه می­‌دهند.

نویسندگان باید تحقیق را در مورد یک موضوع خاص از طریق آزمایش‌­ها، نظرسنجی­‌ها، مشاهدات و غیره انجام دهند و یافته­‌های مطالعه خود را از طریق مقالات پژوهشی اصلی (Original Article) گزارش می­‌دهند. این پست به شما کمک خواهد کرد که بفهمید یک مقاله پژوهشی اصلی (Original Article) چیست و چگونه به آن رسیدگی کنید.

معنی مقاله پژوهشی اصلی چیست؟

برای یک نسخه خطی که باید به­ عنوان یک مقاله پژوهشی اصلی (Original Article) درنظر گرفته شود، شرایط زیر باید رعایت شوند:

      • ·        باید توسط محققانی که واقعاً این مطالعه را انجام دادند نوشته شود.
      • ·        باید شامل فرضیه یا پرسش تحقیق، هدف مطالعه، و جزئیات روش­ های تحقیق باشد.
      • ·        یافته ­های پژوهش باید گزارش شود.
      • ·        این یافته­ ها باید تفسیر شود و پیامدهای احتمالی مورد بحث قرار گیرند.

توجه کنید که حتی اگر یک بررسی نتایج مثبتی تولید نکند، به­‌عنوان پژوهش اصلی در نظر گرفته می‌­شود و می‌تواند منتشر شود. هنگامی که نتایج ثابت کنند که فرضیه اشتباه بوده، گفته می‌شود که بررسی نتایج منفی دارد. با این حال، این یک یادگیری مهم نیز هست که محققان دیگر از آن بهره‌مند خواهند شد. بنابراین نتایج منفی باید به‌صورت مقاله پژوهشی اصیل منتشر شوند.

متأسفانه، بسیاری از نویسندگان و سردبیران مجله دارای تعصب نشر هستند و بررسی­‌های با یافته­‌های منفی را ترجیح نمی‌­دهند. با این حال، جامعه علمی شروع به درک کرده است که منتشر نکردن نتایج منفی می­‌تواند سرعت پیشرفت علم را کاهش دهد.

بنابراین، مجلات خاص مانند Journal of Negative Results in Biomedicine، PLOS ONE، و The All Results Journals به‌­صورت فعالانه با تشویق محققان برای نشر نتایج منفی آزمایش‌های خود با تعصبات نشر مقابله می­‌کنند.

چگونه به یک مقاله پژوهشی اصلی دست یابیم؟

انجام پژوهش اصلی و نوشتن یک مقاله در آن در واقع می­تواند یک کار اضطراب آور باشد. در ابتدا، اکثر محققان احساس گمراه شدن می­کنند و درباره آن­چه که می­خواهند روی آن تحقیق کنند و اینکه چگونه درباره آن کار کنند، نامطمئن و سراسیمه هستند.

مطب پیشنهادی :
موضوع پروژه کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی | آبخیزداری

با این حال، اگر گام به گام جلو روید، قادر به ایجاد ایده­ای روشن از اینکه چگونه پژوهش خود را انجام دهید و نوشتن مقاله خواهید بود. در اینجا چند مرحله مهم در فرایند نوشتن تحقیق وجود دارد:

 1. انتخاب یک سوال تحقیقاتی

به­منظور شروع پژوهش خود، ابتدا نیاز دارید که یک سوال تحقیقاتی انتخاب کنید. با این حال، شما نمی­توانید این کار را انجام دهید مگر اینکه میزان قابل توجهی از نوشته­جات منتشر شده در زمینه­ی تحقیق خود را خوانده باشید. عادت مرتب خواندن نوشته­جات علمی را توسعه دهید.

این به شما ایده­ای از برخی مشکلات موجود در زمینه مورد علاقه خود را خواهد داد. درباره این مشکلات فکر کنید و درباره ایده­های خود قبل از اینکه تصمیم بگیرید که علاقه دارید به چه مشکلی رسیدگی کنید، بحث کنید. شما نیاز دارید که هم علاقه و هم امکان­سنجی ایده خود را قبل از اینکه سوال تحقیقاتی خود را به مرحله نهایی برسانید، درنظر بگیرید.

 1. انجام جستجو در نوشته­‌ها

هنگامی که پرسش تحقیقاتی خود را به اتمام رساندید، نیاز دارید که یک جستجوی گسترده در نوشته­جات انجام دهید. برای جستجو در نوشته­جات خوب برنامه ریزی کنید. شما می­توانید یک روش سیستماتیک را با تلاش برای جستجوی تمام مطالب مربوط به موضوع، انتخاب کنید. همچنین می­توانید یک روش پس نگرانه را با پیدا کردن جدیدترین مواد و کار وارونه بر روش خود، اتخاذ کنید. همچنین ممکن است نیاز داشته باشید که نقل قول­های مهم را که با آن مواجه می­شوید، دنبال کنید. شما نیاز خواهید داشت که از کتاب­ها، مقالات مجلات، و منابع اطلاعاتی مرتبط دیگر مانند گزارش­های دولتی، پایگاه­های داده آنلاین و غیره استفاده کنید. یک ثبت کتبی از جستجوهای خود نگه دارید چرا که این هنگام نوشتن مراجع و استنادات در نسخه خطی شما بسیار مفید خواهد بود.

 1. ساخت یک مقاله پژوهشی

یک مقاله پژوهشی اصلی معمولاً ساختار خاصی را دنبال می‌­کند. رایج‌­ترین ساختار مورد استناددهی یک مقاله پژوهشی شامل بخش‌­های زیر است: مقدمه، روش­‌ها، نتایج، و بحث. این، ساختار IMRaD (/ˈɪmræd/) (Introduction, Methods, Results, and Discussion) نامیده می‌­شود.

مطب پیشنهادی :
انجام مقاله ISC جغرافیا | انجام نگارش پذیرش و چاپ مقاله ISC رشته جغرافیا

روش­‌ها: بخش روش‌­ها توضیح مفصلی از این­که چگونه تحقیق خود را انجام دادید و موادی که استفاده کردید را ارائه می­‌دهد. این کار به‌­صورتی انجام می­‌شود که محققان دیگر بتوانند پژوهش شما را تکرار کرده و یافته‌­ها را بازتولید کنند.

  نتایج: این بخش یافته­‌های پژوهش شما را با جزئیات به­‌همراه تمام داده­‌ها ارائه می­‌دهد.

بحث: این بخش یافته­‌ها را تفسیر می­‌کند و درباره تأثیری که ممکن است تحقیق شما بر زمینۀ مورد مطالعه داشته باشد، بحث می­‌کند.

اطمینان حاصل کنید که تمام مراجعی را که در مقاله خود استفاده کرده‌­اید، ذکر می­‌کنید. در نهایت، یک لیست مرجع مفصل از تمام منابعی که استفاده کرده‌­اید، ارائه دهید.

 

 

آسان مقاله بزرگترین سامانه اکسپت مقاله در ایران

ایزی تز بزرگترین مرکز مشاوره انجام رساله دکتری در ایران

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه

تلفن مشاوره پایان نامه : 09199631325

تلفن مشاوره مقاله : 09353132500

 

 

 

 

نظر (0)نظر ارسال کنید

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.