چگونگی انجام رساله | شناخت رساله یا پایان نامه

دسامبر 02, 2020 (0) نظر , , , , ,

چگونگی انجام رساله | شناخت رساله یا پایان نامه

چگونگی انجام رساله | شناخت رساله یا پایان نامه

چگونگی انجام رساله | شناخت رساله یا پایان نامه :

 

قطعا میدانید که، یکی از مهمترین و اصلی ترین واحد های تحصیلی، در دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، انجام رساله و پایان نامه و همچنین ارائه  آن است. اگر قصد ورود به بازار کار را داشته باشید، میتوانید با انجام یک رساله قوی و با محتوای درست، از آن به عنوان سابقه کاری استفاده کنید. حتی میتوانید پس از تأیید داوران، آن را به عنوان یک مقاله علمی، آن را ثبت کنید. قصدم از گفتن این امر، اشاره به اهمیت پایان نامه و رساله در دوران دانشگاه است. اگر قصد دارید با رساله و پایان نامه بیشتر آشنا شوید. توصیه میکنم این مقاله را مطالعه نمایید.

شناخت رساله یا پایان نامه

در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، پس از اتمام تحصیلات نیاز است که برای دریافت مدرک اتمام تحصیل، پایان نامه تحویل دهید. به پایان نامه در دوره دکتری، رساله گفته میشود. تفاوت چندانی میان پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری نیست. تنها تفاوت آنها این است که، رساله زحمتی دو برابر میطلبد.

انجام پژوهشی دقیق  و درست، شناخت مشکل و ارائه طرحی کامل برای حل آن مشکل در انجام رساله گنجانده شده است.

شاید در دوره کارشناسی پژوهشی با عنوان پایان نامه از دانشجویان خواسته شود. اما این پژوهش به منظور آشنایی دانشجویان با پایان نامه و رساله، در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است. برای اینکه در دانشجویان پیش زمینه انجام رساله یا پایان نامه ایجاد شود.

تفاوت پایان نامه و تحقیق در این است که، پایان نامه هم نوعی تحقیق است. با این تفاوت که به مشکلات واقعی میپردازد و راه حل های واقعی ارائه میدهد. در انجام رساله، تمام پیشنهادات و راه حل های ارائه شده باید قابل اجرا و متناسب با واقعیت باشند.

اهمیت پروپوزال در انجام رساله

انجام پروپوزال اولین کار در انجام رساله است. شاید کمی شما را سردرگم کند. اما با روشن کردن مسیر انجام رساله، شما را در نوشتن ۵ فصل اصلی رساله، بسیار همراهی و کمک میکند. زیرا در پروپوزال سر فصل های اصلی رساله، از شما خواسته شده و شما کلیات مطالب خواسته شده را نوشته اید. حالا فقط نیاز است که آنها را با جزئیات و مفصل بنویسید.

انتخاب موضوع رساله

در انجام رساله، یکی از مهم ترین کارها انتخاب موضوع است. اگر موضوع خوبی نداشته باشید. هر چقدر در انجام رساله تلاش کنید و آن را به بهترین نحو ارائه دهید. باز هم نتیجه مطلوب نخواهید گرفت.

مطب پیشنهادی :
انواع مجلات علمی در ایران و دسته‌بندی و معرفی انواع مجلات و نشریات علمی در ایران

شما باید پیرامون دغدغه ای که برای خودتان وجود دارد و به نتیجه رسیدن آن برای شما مهم است، به دنبال موضوع برای انجام رساله تان باشید. برای این کار سوالی که برای تان وجود دارد را مطرح کنید و برای رسیدن به جواب درست آن راه حل پیشنهاد دهید. اینگونه به راحتی میتوانید موضوع پایان نامه خود را انتخاب کنید. در اصل پایان نامه، برای پیشنهاد گرفتن از شماست.

دانستنی های انجام رساله

قطعا شما میدانید که طراحی یک مسئله بسیار دشوار تر از حل آن است. به همین دلیل موضوع رساله، اینقدر پر رنگ مطرح میشود. شما برای انتخاب موضوع رساله، باید سوال طراحی کنید. سپس در طول انجام رساله، به سوال جواب دهید. شاید جواب ها زمان بیشتری نسبت به طرح سوال، نیاز داشته باشند. اما تمامی جواب ها در تمام مباحث، از اصول و قواعد خاصی پیروی میکنند.

از طرفی دانشجو باید اینقدر موضوع برای خودش جذاب باشد. که با علاقه و دقت آن را دنبال کند و از مسیر اصلی خارج نشود. مثلا اگر قرار است علت های یک موضوع را پیگیری کند. به مسیر پیدا کردن علتها منحرف نشود.

ویژگی رساله معتبر و معقول

 • موضوع درست و به جا انتخاب شده باشد.
 • پراکندگی بی معنی در موضوع انجام رساله، وجود نداشته باشد. یعنی مشخصا موضوع به یک بحث تخصصی بپردازد.
 • روش های تحقیق و اطلاعات از تحقیقات قبل توسط دانشجو، مهم شمرده شده باشد.
 • نتایج به دست آمده از تحقیقات، در چهارچوب مشخصی ارائه شده باشد.
 • مشکلات موجود در مسئله، به روشنی مطرح شده باشد.
 • راه حل های مناسب و روش های استفاده از راه حل به صورت واضح و واقعی، پیشنهاد شده باشد.
 • تمامی عوامل بیرونی و درونی تأثیر گذار بر موضوع، به درستی بررسی شده باشد.
 • منابع مورد استفاده برای شناخت موضوع و مسائل پیرامون آن، مورد تأیید و معتبر باشند.

شروع انجام رساله

بعد از آنکه تحقیقات را در حوزه موضوع انتخابی خود تکمیل کردید. باید شروع به نوشتن آن کنید. برای اینکه انجام رساله به بهترین نحو انجام شود. بهتر است چند نکته را رعایت کنید.

 1. اولین قدم برای شروع نوشتن رساله پیدا کردن یک طرح کلی است: در اینجا پروپوزال تهیه شده شما، میتواند بسیار کمک کننده باشد. زیرا پروپوزال طرح کلی شما را بیان کرده است. فقط کافیست کمی آن را کامل تر و با جزئیات بیشتر، بنویسید. در اینجا باید به مقدمه، مرور کردن مطالعات، روش های تحقیق، ادبیات تحقیق و دست یافته های تحقیق بپردازید.
مطب پیشنهادی :
مقدمه در مقاله علمی پژوهشی چگونه بنویسیم؟

۲٫برنامه ریزی دقیق برای زمان تان در نظر بگیرید : تحقیقات و تحویل پروپوزال، اگر با سرعت معقول کار کنید. تقریباً ۵۰ درصد از زمان تحویل رساله را به خودش اختصاص میدهد. بنابراین برای طراحی، نوشتن، تنظیم، تدوین و… شما فقط نیمی از زمان، انجام رساله را دارید. بنابراین بهتر است روی زمان برنامه داشته باشید. به طور مثال یک هفته را برای تحلیل آماری پایان نامه و وارد کردن آن در رساله، در نظر بگیرید. آن یک هفته را فقط بر روی موضوع همان هفته تمرکز کنید تا به بهتری نحو انجام شود.

 1. از روش های تحقیقاتی مناسب استفاده کنید : تحقیقات مربوط به پایان نامه یا رساله، به دو صورت تهیه میشود. اول اینکه با مشاهدات تحقیق انجام دهید. مثلا برای رشته های روانشناسی و جامعه شناسی میتوانید از پرسش نامه های مردمی استفاده کنید. به وسیله این پرسشنامه ها، میتوانید نظر و نیاز مردم را در رابطه با موضوع و مشکل مطرح شده در پایان نامه، متوجه شوید.
 2. روش بعدی استفاده از منابع و تحقیقات قبلی معتبر است. به این ترتیب که دیگران راجع به موضوع شما و مشکلات پیرامون آن تحقیق گسترده انجام داده اند و آنها را به عنوان منبع در اختیار شما قرار داده اند. شما با مطالعه و نت برداری، میتوانید تحقیقات پایان نامه خود را انجام دهید.
چگونگی انجام رساله | شناخت رساله یا پایان نامه
چگونگی انجام رساله | شناخت رساله یا پایان نامه

 

آسان مقاله بزرگترین سامانه اکسپت مقاله در ایران

ایزی تز بزرگترین مرکز مشاوره انجام رساله دکتری در ایران

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه

تلفن مشاوره پایان نامه : 09199631325

تلفن مشاوره مقاله : 09353132500

 

 

نظر (0)نظر ارسال کنید

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.