ISI چیست ؟ | مقاله ISI چیست ؟

دسامبر 25, 2020 (0) نظر ,

ISI چیست ؟ | مقاله ISI چیست ؟

ISI چیست ؟ | مقاله ISI چیست ؟

ISI چیست ؟ | مقاله ISI چیست ؟ :

نگارش مقاله به یکی از دغدغه های دانشجویان تبدیل شده است. دلیل آن نیز مشخص است. داشتن یک مقاله می تواند رزومه تحصیلی فرد را به میزان چشم گیری قوی کند به خصوص آنکه مقاله در مجلات معتبری به چاپ برسد. در مقاله های قبلی در مورد انواع مجلات علمی صحبت کرده بودیم. یکی از این نوع نشریات، مجلات ISI است که چاپ مقاله در آن ها و داشتن یک مقاله ISI می تواند در روند تحصیلی و آکادمیک فرد تاثیر زیادی داشته باشد.

ISI چیست؟

در ابتدا لازم است با مفهوم آی اس آی آشنا شویم و بدانیم که ISI به چه معناست و به چه چیزی آی اس آی می گویند. ISI مخفف عبارت Institute for Scientific Information است که معنای آن موسسه اطلاعات علمی می شود.  این موسسه در سال 1960 توسط فردی به نام یوجین گارفیلد تاسیس گردید که به هدف تمرکز بر علم سنجی و درجه بندی  نشریات علمی این کار انجام گرفت. در سال 1992 یک شرکت بین المللی چند رسانه ای به نام تامسون رویترز،  این موسسه را خریداری نمود و از آن تاریخ به بعد با نام Thomson ISI و جدیدترها نیز Thomson Scientific خوانده شد.

موسسه ISI معیارها و استانداردهای دقیق علمی را برای خود تعریف کرده است که مجلات علمی و به طبع آن مقالات چاپ شده در آن ها را مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد. این موسسه تمامی مجلات علمی چاپ شده در دنیا را  ارزیابی و کنکاش می کند و آن ها را با معیارها و استانداردهای خود مورد ارزیابی قرار می دهد و اگر این مجلات مورد تایید قرار گرفتند در فهرست مجلات این پایگاه نمایه شده و معرفی می شوند.

مطب پیشنهادی :
انجام مقاله ISC پلیمر | انجام نگارش پذیرش و چاپ مقاله ISC رشته پلیمر

سه دسته كلي در موسسه ISI

موسسه ISI با دسته بندي علوم در سه دسته كلي SCI ,SSCI ,Art&Humanities به سنجش علوم منتشره مي پردازد.

  • دسته نخست (SCI) شامل موضوعات علوم كشاورزي، زيست محيطي، مهندسي، فناوري و علوم كاربردي، علوم پزشكي و زيستي، علوم فيزيكي و شيميايي و رفتاري است.
  • دسته دوم (SSCI) شامل علوم اجتماعي، جامعه شناسي، ارتباطات، علوم تربيتي، روانشناسي و مديريت است و
  • در نهايت دسته سوم (Art&Humanities) شامل هنر، ادبيات، تئاتر و هنر هاي نمايشي، مذهب، تاريخ معماري، راديو و تلويزيون و موسيقي است.

ISI در واقع يك مرجع تعيين استاندارد و معتبر بودن نشريان علمي در سراسر جهان است، بدين معنا كه صلاحيت نشريات مختلف در زمينه هاي ياد شده بررسي شده و در صورت داشتن اعتبار علمي و رعايت اصول فني چاپ نشريه، در ليست نشريات اين موسسه قرار مي گيرد. اين موسسه ادعا مي كند كه با رعايت اصول اعتماد و حفظ استقلال، در نمايه كردن نشريات به صورت بي طرفانه عمل مي كند. و هر نشريه اي كه صلاحيت لازم را كسب كند در ليست موسسه قرار مي گيرد. در اين گزارش برآنيم به بررسي ملاكهاي گزينش نشريات در نمايه جهاني ISI بپردازيم.

مقاله ISI چیست؟

به مقالات چاپ شده در مجلات آی اس آی، مقالات ISI گفته می شود که از اعتبار علمی بالای جهانی برخوردار هستند و در دانشگاه های ایران نیز ارزش بالایی داشته و مورد تایید وزارتین هستند. دلیل آن نیز واضح است زیرا در چاپ این مقالات، نظارتهای علمی و تخصصی دقیقی انجام گرفته است و به اصطلاح از صافی های دقیق علمی عبور کرده اند. داشتن یک مقاله ISI می تواند به قوی نمودن رزومه تحصیلی فرد کمک بزرگی کند. علاوه بر ان در مقطع کارشناسی ارشد بین 1.5 تا 2 نمره پایان نامه را به خود اختصاص می دهد و در دوره دکتری از الزامات ارائه تز دکتری می باشد.

مطب پیشنهادی :
نحوه مطالعه مقالات برای تعیین عنوان مقاله

در آینده در مورد مقالات ISI، ساختارشان، نحوه نوشتن این نوع از مقالات و نحوه رتبه بندی این مقالات بیشتر و مفصل تر صحبت خواهیم کرد.

 

 

آسان مقاله بزرگترین سامانه اکسپت مقاله در ایران

ایزی تز بزرگترین مرکز مشاوره انجام رساله دکتری در ایران

پایان نامه من بزرگترین سامانه تخصصی مشاوره پایان نامه

تلفن مشاوره پایان نامه : 09199631325

تلفن مشاوره مقاله : 09353132500

 

 

نظر (0)نظر ارسال کنید

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.